רוצה לדעת יותר?
בר אוריין ברשתות החברתיות     

 

    Share/Save/Bookmark
  מאמרים
העיתונאי המודרני והשימוש במידענות / רמי היפש  יום שני 20 אפריל 2015
קראו עוד
גלגולו של עיתונאי למידען  יום שני 20 אפריל 2015

תחילת הדרך

אני עיתונאי. זה מה שעשיתי יותר ממחצית חיי. בגיל 44 החל הרצון לעשות משהו אחר, אבל כזה שיכלול את הניסיון שרכשתי בקריירה המקצועית שלי.

התחלתי לחפש אפשרויות בתוכי, להתייעץ. אחת האופציות שעלו היתה מידענות. האמת שלא ידעתי הרבה על התחום הזה וגם לא ידעתי כל כך מה זה. גם לא את הגישה שטוענת שמדובר באבולוציה של ספרן.

התחלתי להתעמק ובעצם עשיתי עבודה של מידען. התברר שמידען אמור לברור את המידע מתוך הררי הידע והדפים שמצויים באינטרנט – וזה מה שעשיתי כדי להבין מה המקצוע מציע ומה הם הדרכים לרכוש את המקצוע הזה.

קיימות כמה אופציות להפוך למידען. יש את הדרך האקדמית המלאה שכוללת כמה שנים שמחולקות לעשרות קורסים נבדלים – שפסלתי במהירות – בכל זאת בגילי לחזור להיות סטודנט של ממש.... יש לימודים שמיועדים בעיקר לספרנים – אבל גם היא פחות רלוונטית עבורי. נותרו קורסים ללימודי תעודה – תשעה חודשים של לימודים נרחבים על נושא המידענות. לאחר שיקולים אלה בחרתי בלימודי תעודה בקורס המידענות של האוניברסיטה הפתוחה, ומיד אסביר לכם מדוע.

מה בקורס

קורס המידענות באוניברסיטה הפתוחה הוא קורס קצבי ותוסס, עשיר ומעשיר, שמחבר היטב בין הניסיון בשטח, בעולם האמיתי, לבין התיאוריה האקדמית והמונחים המקצועיים.

המגוון נובע מריבוי התחומים האפשריים: מידענות אקדמית, מידענות עסקית-תחרותית, תחקיר. מהאפשרות לכוון את עצמך לדרך עצמאית או להוסיף תחום נוסף במקום העבודה שלך.

מהו המגוון המוצע בקורס? מתחילים עם מאגרי מידע. כשהגעתי לקורס הכרתי רק את מנוע החיפוש גוגל. שמעתי על בינג, שמעתי על אלטה-ויסטה ועל לינוקס – וזהו. בקורס לומדים על מאגרי מידע רחבים יותר. מאגרי מידע בתשלום, מאגרי מידע בחינם, מאגרים ייחודיים כמו Gale, Dialog, ו- LexisNexis –מאגר משפטי מקיף ששלח נציגה ישראלית מטעמו להופיע בהרצאה אצלנו בקורס.

בקורס לומדים על תזארוס, מילון מושגים מקצועי שככל שהוא מקיף יותר כך הוא ספציפי יותר לכל תחום וחומר שהמידען מחפש בו מידע.

מהמעגל האקדמי עוברים למעגל העסקי. אחד התפקידים החשובים והמתפתחים של המידען הוא בתחום העסקי והתחרותי. בקורס עובדים על דרכי האיתור של חברות עסקיות ומידע מפורט עליהן במאגרים כמו דאנסגייד, קומפאס ותומס רג'יסטר. לומדים כיצד להכין דו"ח מידעני עבור חברה מזמינה, וכן לומדים שיטות לניתוח עסקי.

מקומם של גוגל והרשתות החברתיות אינו נפקד מהקורס. חלק ניכר ממנו מוקדש לחיפוש, חופשי או מובנה, במנוע החיפוש הפופולרי וכן בפייסבוק – אך לא רק. חיפוש בגוגל הוא לא פשוט כל כך כפי שזה נראה על פניו. בהררי המידע המציפים את הרשת כיום יש צורך בתתי מנועי החיפוש של גוגל כדי למצוא מידע רלוונטי ואמין. לכן הקורס נוגע גם במנועי חיפוש חבויים יותר במנועי חיפוש גדולים.

את הקורס מעבירים ד"ר ענת קלומל וד"ר אמיר ברנע. קלומל, אישה רבת פעלים שאף נבחרה במהלך הקורס כחברת מועצת העיר כפר סבא, נעה בין קריירה אקדמית לקריירה של מידענית עצמאית. היא מביאה עמה לקורס ניסיון רב בחיפוש ולימוד תמידי. ד"ר ברנע מגיע מתחום החדשנות ויחד עם קלומל עוזר לחבר את התלמידים לשוק העבודה הנוכחי.

בנוסף, פוקדים במהלך הקורס מרצים נוספים שכל אחד מתחום התמחותו מוסיף לתלמידים, ביניהם עדי קרדונצ'יק, מידענית עצמאית שמתמחה בחיבור הרשתות החברתיות לתחום המידענות, שרון ויינטה שמסבירה על תחום הפטנטים, אחד התחומים המרכזיים שעל המידען להכיר כשהוא נמצא בעבודה מול לקוח, כדי להגן על הלקוח שלו, רונית קמאי שמעבירה קורס על ניהול תוכן – תחום שמשיק למידענות, וכן רבים אחרים.

מהו עתיד המידענות?

אחד הדברים המרכזיים שבהם עוסק הקורס הוא הדינמיות שבתחום והדואליות שבו. מצד אחד, המידען פועל לבד. מצד שני, הוא נעזר בקבוצות ברשת שמרכזות מידענים נוספים ונעזר בהם לצורך העבודה – אתה לבד, אבל בעצם אף פעם לא לבד.

הקהילה עוזרת לך להמשיך הלאה כי התחום, כמו כל דבר חדש, דינמי ומשתנה. מידען הוא כבר לא ספרן, הוא כבר לא מביא חומר ושופך אותו על מנהל המחלקה – הוא צריך גם לנתח את חומרי המידע, לתעל אותם לטובת מזמין העבודה ולעתים מקום העבודה. איכות המידע המוצג ללקוח היא זו שחשובה, וכן איכות הניתוח שלו.

מידענות הוא תחום גדול שבו אפשר למצוא אפשרויות מגוונות לקריירה חדשה. מגיעים אליו אנשים שכבר נוגעים בנושא במסגרת העבודה ואנשים שמחפשים קריירה שנייה או נוספת. חלק מהבוגרים ממשיכים במקום עבודתם כשלתפקיד שלהם נוסף התואר מידען או מוצאים עבודה כשכירים במקומות אחרים, וחלק לא מבוטל הופך לעצמאי שמספק שירותי מידענות לכל דורש. בין התפקידים שאליהם שובצו בוגרי הקורס ניתן למצוא מידענים בחברות עסקיות, מידענים בספריות, עורכי תוכן של מאגרי מידע גדולים וארכיונים של חברות ועצמאים בתחום אספקת שירותי מודיעין עסקי.    

כמה מילים על עצמי כיום:

שמי רמי, אני בן 45, ואני עיתונאי ומידען. כעיתונאי ועורך תוכן, עלי לאסוף מידע רב בתוך זמן קצר ממקורות שונים ומגוונים, ולהציג אותו בצורה אינטליגנטית ומושכלת לקורא שלי. כמידען, אני צריך לעבור תהליך דומה במהותו הבסיסית כשאני עובד מול לקוח עסקי.

הקריירה העיתונאית שלי התפתחה בעיקר ברשת שוקן – בתחילה במקומון "צומת השרון" ובהמשך ב"הארץ" ובמוסף הכלכלי שלו – "TheMarker". התחלתי ככתב בתחום הספורט, התמחיתי ככתב ספורט אולימפי והמשכתי משם לחלק הכלכלי של העיתון. כיום אני כתב-עיתונאי ובמקביל עורך עמודים בעיתון המודפס ובאתר המקוון.

ואני גם מידען. במהלך הקורס רכשתי כלים של חיפוש במאגרי מידע שמייעלים לא מעט את עבודתי העיתונאית כעורך תוכן באתר אינטרנט. לימודי המידענות באוניברסיטה הפתוחה גרמו לי להסתכל אחרת לגמרי על כל עולם החיפוש באינטרנט. מעיתונאי שהתחיל וסיים את חיפוש המידע שלו בגוגל, למדתי להעריך ולהעמיק במאגרי המידע העסקיים והאקדמיים השונים. כיום בכל איסוף מידע שאני עושה, אני מתחיל בגוגל, אך מעמיק הרבה מעבר לכך בכל המאגרים השונים וצורות החיפוש המורכבות. התוצאות נראות לעין: איכות העבודה, מקוריות החומרים וניתוח המידע השתפרו לאין ערוך.

הניסיון בידע עסקי שרכשתי במהלך שנותיי כעורך כלכלי ועורך עמודי הבורסה, וכן הכלים שקיבלתי בלימודי המידענות מאפשרים לי כיום להציע שירותי מידענות ועריכת תוכן מתקדמים למגוון עסקים ולקוחות. אני מציע ללקוחותיי זמינות וזריזות, אמינות, הבנה בפרטים ויכולת ניתוח מעמיקה מצד אחד, תוך הבנה גלובלית נרחבת של התמונה הכללית מצד שני. 


קראו עוד
פעמיים הפתיעה מצרים את ישראל ומתי הפעם השלישית?  יום חמישי 19 ספטמבר 2013
קראו עוד
הנדסה חברתית לרשויות מקומיות 1  יום שלישי 17 ספטמבר 2013

המאמר "הנדסה חברתית לרשויות מקומיות" נכתב על ידי נב גל וענת קלומל במגזין Information World , גיליון 1390, ב - 3 ביוני 2013. 

פוליטיקה ארצית ומקומית באמצעות רשתות חברתיות אינה מהפכה - היא כורח המציאות. חוגי בית הם כישלון. והגיע הזמן שמועמדים יבינו את זה. האזרחים לא יגיעו לחוגי בית - אבל הם כן מוכנים לשוחח עם המועמד בפייסבוק, בצ'אטים, בפורומים העירוניים ובכל מדיה אחרת שלא מוציאה אותם מהכורסה. 

נב גל, מומחית גלישה ברשת האינטרנט, הינדוס חברתי ומניפולצית מידע ברשת. מנכ"ל ומייסדת CyberWise , יועצת אסרטרטגית לארגונים וקידום אג'נדה. 

ענת קלומל, מומחית למידענות, מודיעין עסקי תחרותי ופיתוח ידע, הגישה את מחקר הדוקטורט במידענות ובמודיעין עסקי . מנכ"לית ומייסדת חברת בר-אוריין. ענת מועמדת למועצת העיר כפר סבא , מס' 3 בסיעת תפו"ח העומדת מאחורי המועמד לראשות העיר יובל לוי. 

 

פוליטיקה ארצית ומקומית באמצעות רשתות חברתיות הן אינן מהפכה. הן כורח המציאות.

    ב 22 באוקטובר ייצאו מעל 250 רשויות מקומיות בישראל לבחירות על רשויות ערים וחברויות במועצות המקומיות. השנה, בניגוד לשנים קודמות ארעה סיטואציה הנקראת בעגה המקצועית "ברבור שחור" במפת הקמפיינים לרשויות השונות. תקציבים מסורתיים יפלו חלל לטובת תקציבים דיגיטליים, מנהלי קמפיין עבור מתמודדים ינהלו דיאלוגים קרובים עבור לקוחותיהם עם הציבור אליו הם פונים, הרבה רשויות יזנחו כספים רבים של חוגי בית ועבודת שטח לעבודת שטח חדשה. הפייסבוק והרשתות החברתיות. כל מועמד לרשות העיר, יפתח דף פייסבוק ויצטרך ללמוד את כללי המשחק החדשים בבחירות 2013. לא מספיק לרשום סטטוס בדף הפייסבוק ובכך לחשוב שמתמודדים באופן מודרני וחדשני בבחירות. בכדי לרכוש את אהדת הציבור, לשכנע באופן אפקטיבי ולקבל את הלייק המיוחל בפייסבוק ואחר כך את הפתק בבחירות צריך לייצר קמפיין מתוכנן שמשפיע על המיינד של ציבור חושב, ללמוד את צרכיהם, להקשיב להם ולתת מענה חכם בדיאלוג ברשת החברתית ובכך להפוף אותם לחלק מהנכס בבחירות.

אובמה סטייל

     ברק אובמה ניצח את מערכת הבחירות שלו עם הרבה מאד אינטרנט. רוב התרומות לקמפיין במטה הבחירות גויסו באמצעים דיגיטליים והגיעו ל - 690 מיליון דולר מתוך מילארד דולר, כאשר הם הצליחו לגייס בשיטת "מימון ההמונים" ( גיוס תרומות קטנות דרך האינטרנט) 500 מיליון דולר מסכום זה.

    המטה של אובמה ניהל את הקמפיין בתחילה בעיקר באמצעות דואר אלקטרוני, אך השימוש ברשתות החברתיות התחזק מאוד כבר בבחירות 2008 מול יריבו ג'ון מקיין מהמפלגה הרפובליקנית ובוודאי בבחירות 2012 מול יריבו מיט רומני, המועמד מטעם המפלגה הרפובליקנית.

ברק אובמה השתמש בעיקר בכלי המדיה החברתית podcasting, Twitter, MySpace, Facebook, YouTube .

   בבחירות 2008 הוא השקיע בפייסבוק 643,000 דולר בכדי לקדם את דף הפייסבוק שלו מתוך תקציב של 16 מיליון דולר שהושקעו בקמפיין באינטרנט. הוא העסיק מאות אנשים שישבו באינטרנט וענו לכל אזרחי ארה"ב בכל שאלה ושאלה והתוצאה של השקעה זו הובילה להשגת מיליון חברים בפייסבוק ב - 2008 וכיום בדף האוהדים של ברק אובמה נמנים 35 מליון אוהדים.

 

 

   ברק אובמה השקיע גם ברשת החברתית טוויטר ובמהלך שנת 2011 הוא צייץ כ - 4,239 ציוצים ל - 16,505,044 עוקבים. בטוויטר אובמה העלה נושאים רבים שעוררו את הוויכוח במהלך הבחירות.

   זה לא שאובמה לא השתמש בכל השיטות המסורתיות בקמפיינים בבחירות שלו. הוא נסע מעיר לעיר ומכפר לכפר. זה לא שהוא לא השתמש בסיכות וחולצות וסמלים אדום כחול לבן כמו שהאמריקנים אוהבים, אבל אובמה עשה עוד משהו. משהו שנתן לו את הEDGE הזה שבו אנשים נפעמו ונדהמו לראשונה בתולדות הבחירות בעולם. נשיא נבחר בפייסבוק. הוא העביר את המסרים שלו באופן חכם, מתוכנן וניהול את הרשתות החברתיות ובכך אפקטיביות שכנוע הבוחרים ברשתות החברתיות הצליחה והובילה לבחירתו בשנית.

הבחירות בשנת 2013 ברשתות החברתיות 

    תעמולת בחירות 2013 בישראל גם עברה לרשתות החברתיות. כל השנים הללו דיברו על זה פה בישראל. אך הביקורות היו לכל כיוון אפשרי. החשש מתגובות נזעמות מצד אנשים מול מועמדים לבחירות, ויכוח סוער והצורך להגיב ולשכנע את האוהדים בדיאלוג מתמיד וויראלי הרתיעו נבחרי ציבור רבים. בתעמולת הבחירות 2013 תשדירי הבחירות בטלויזה כבר לא היו במרכז ההשקעה. למעשה, המסרים שהוצגו בהן כבר נאמרו כמה חודשים קודם לכן ברשתות החברתיות.

בישראל הבינו שאת בחירות נובמבר 2012 חייבים לנהל אחרת. אין חבר כנסת שלא פתח עמוד בפייסבוק. אין חבר כנסת שלא פצח בקמפיין ממומן. ואין מועמד לראשות מפלגה גדול (ע"ע לפיד, יחימוביץ, בנט וכד) שלא הפעיל צי שלם של מפעילי רשתות חברתיות בפיסבוק, טוויטר לצעירים ויוטיוב לסרטוני "אני עשיתי". כולם היו בתוך החגיגה הזו. כולם כתבו סטטוסים "אישיים" לכאורה כאילו המועמד כתב אותם בעצמו (בנט ולפיד אכן כתבו כמה בעצמם) הם דיברו עם העם. הם הפכו לנגישים עבור העם. העם יכול לראשונה בחייו להסתכל בגובה העיניים של המועמד וזו היתה בשורה! לא עוד מורם מעם, לא עוד מכתיב לציבור.

הברבור השחור בישראל בתחום הפוליטיקה המקומית הנה אירוע חד משמעי. האדם האינדיבידואלי קובע. הוא חשוב והוא יגיד את דעתו בקול רם למי שיהיה מוכן לשמוע. הוא חשוב היום יותר מבעבר והוא קובע כבר לא פעם אחת ולא פעמיים את סדר היום הציבורי. לפיד ובנט היטיבו להבין את זה יותר מכל מועמד אחר בבחירות הארציות וקבעו את הטון. בחירות מנצחים עם רשתות חברתיות.

 

ומה בבחירות לעיריות 2013?

ובכן אנו יודעים שהציבור בישראל השתנה לבלי הכר, אם תרצו חלה סינגולריות בתופעת הבחירות בעולם כולו ובישראל בפרט. אחת מכותבות שורות אלו מייצגת מספר לא קטן של מועמדים בישראל לרשויות המקומיות. ברשויות ערים מתקדמות מאד ובערים הנחשבות "מפגרות באינטרנט".

 

    נב גל, שהתחילה לנהל קמפיין בחירות של מועמדים לעירייה לקראת הבחירות טוענת כי המועמדים מבינים שאם בעבר לא היה שקל אחד מופנה מהתקציב לרשויות אלו, הרי שהיום מופנים בין 20% - 40% מהתקציבים לניהול ברשתות מקומיות (יש גם ערים עם אנומליה של 80% מהתקציב לבחירות המופנה למדיה הדיגיטלית). המשמעות של עובדה זו הינה מרשימה לכל הדיעות. מה קרה שמועמד מבין שהוא היום יותר מבעבר חייב להיות נגיש? התשובה היא באמת כוחו של הבוחר. ואם אומר לעצמו הבוחר אני יכול לכתוב היום על הקיר של שר האוצר מה אני חושב על הגזרות החדשות שלו, אז אוי ואבוי אם אני לא אהיה נגיש לראש העיר שלי כדי להגיד לו שלא מפנים לי את הגזם מהרחוב. את זה מבינים המועמדים היום יותר מבעבר. ואם בעבר, ראשי עיר לא היו נגישים ורספונסיבים לתושביהם, הרי שתופעה זו נעלמה ולא תשוב יותר. "אתה אחד מאיתנו, אנחנו בחרנו בך, אנחנו נתנו לך מנדט לנהל את העיר, ואנחנו יכולים לקחת אותו ממך. אז תענה לנו כשנצטרך".

 

כיצד לנהל נכון בחירות “דיגיטליות” בשנת 2013?

מילים רבות נכתבו בשנה האחרונה, על כיצד לנהל קמפיינים פוליטיים בכלל ושל רשויות מקומיות בפרט. ובכל זאת חשוב להתעכב על מספר תחומים עיקריים בהם יש להתרכז: ראשית, הפייסבוק הוא המדיה העיקרית בה נהוג לבלות ולדבר עם "העם"אבל זו לא המדיה היחידה. הכל קשור בתקציב, זה ברור אבל מנסיוננו האישי, צעירים נמרצים ומעורבים נמצאים גם בטוויטר ובאינסטגרם, זירות חשובות מאד לפעולה. קהלים מבוגרים, הורים וגמלאים יקחו גם את הזמן לראות סרטונים והישגים של המועמד גם ביו טיוב.

 

חובה לייצר באאז וחשיפה גדולים ככל האפשר. ולכן, קמפיינים ממומנים, בהתחשב כמובן בתקציב המועמד הם הכרח לניהול חשיפה גדולה ככל האפשר של הקהלים אליהם מכוון המועמד. וכאן אנו נכנסים למעט טכנולוגיה. ענב גנד גלילי עוסקת בפיתוח של מוצר תוכנה המנטר את הקהלים השונים עבור העיריות השונות. קרולרים מיוחדים המסוגלים למצוא עד איזו מידה המועמד בעיר ספציפית מקבל יחס חיובי, שלילי או נייטרלי (כלומר ללא יחס בכלל) ועל פי התוצאות הללו, לייצר למועמד קהל מפולח שעל פיו הוא יוכל למקד את הקמפיין שלו על פי אסטרטגיה שנדון בה בהמשך. ככל שנוכל למקד את הניטור שלנו על האוכלוסייה אליה אנו רוצים לפנות, נוכל לרכז אנרגיות על קהלים רלוונטיים ולא לבזבז אנרגיות על קהלים מתנגדים.

 

 

 

אסטרטגיה בניהול קמפיין ברשתות חברתיות .

לאור ההבנה שלנו את משך הזמן בו פועלים ברשויות, ואת מידת המעורבות של התושבים ברשויות השונות, אנו מגלים כי בחירות מקומיות לא מתנהלות כמו בארציות. מדהים לגלות, שלמרות שהעירייה משפיעה על החיים היומיומיים של התושב, הרבה יותר משר האוצר או שר התמ"ת, הבחירות ברשויות המקומיות מתעוררות לחיים רק כחצי שנה לפני הבחירות. למרות שההשפעה של העיריות על חינוך, תרבות, תשתיות ופשיעה הוא קריטי לתושב, בכל זאת אחוז ההצבעות נמוך, אחוז ההתגייסות נמוך והתושב מפגין אדישות לא קטנה לנעשה ומתחולל בעירו. לכן מצליחות השנה המדיות הדיגיטליות לעורר במשהו את האזרח הפשוט. 

הוא בעבודה, בבית בכל מקום, והוא גולש מבלי לטרוח יותר מדי. לכן הוא מוכן לשמוע מה יש למועמד לומר לו. אל תביא אותו לחוגי בית! חוגי בית הם כשלון. והגיע הזמן שמועמדים יבינו את זה. הם לא יביאו יותר מ10 אנשים לחוג בית. הם לא יוציאו אותם מהכורסה אחרי שמונה בערב, ולא חשוב כמה בוערות הבעיות בעירם. אבל הם כן מוכנים לשוחח עם המועמד בפייסבוק, בצ'אטים, בפורומים העירוניים ובכל מדיה אחרת שלא מוציאה אותם מהכורסה. 

זה השינוי הגדול בו מועמד יכול לעבוד. אבל שוב, עלינו לבדוק האם המועמד חביב על הציבור. האם הציבור אדיש אליו והאם יש לו מתנגדים רבים.

 מנסיוננו, יש הבדלים עצומים בפיתוח האלגוריתמים שלנו עבור ראש עיר מכהן לעומת מתמודד מול ראש עיר. 

האסטרטגיה הנכונה ביותר כיום היא לעבוד ראשית מול קהל התומכים הידוע, שאותר באמצעות הקרולר, אחריו יש לעסוק בטיפול במתלבטים ויש להתמקד בשתי אוכלוסיות אלו בלבד. אם המועמד הוא ראש עיר מכהן אין לו מה לעשות מול המתנגדים לו. הוא יכול לענות להם בנימוס. לא לחסום, ולא למחוק אבל הוא לא יקבל את הקול שלהם. מועמד מול ראש עיר יכול להיות הרבה יותר קואופרטיבי מולם. למעשה, אחד הקרולרים שלנו באחת הערים, מבצע ניטור למתנגדים של אחד מראשי הערים המכהן כדי שנאתר אותם ונפנה אליהם, במסגרת המועמד שלנו שאינו ראש העיר באותה עיר. מתנגדים אלו יהיו קלים יותר לשכנוע להצביע עבור המועמד שלנו. מפני שהם יכולים להיות למעשה כקולות שקל יהיה לשכנע.

חובה לפעול על פי אסטרטגיה 

   כל סטטוס שיוצא, כל תמונה שעולה וכל סרטון המוקרן במדיה חברתית חייב להיעשות במסגרת האסטרטגיה הכללית של הקמפיינר למועמד. 

אין שליפות מהמותן, אין תגובתיות אלא במקרים בהם נדרשים להם. יש אסטרטגיה, יש דיוק ויש הבנה של מה אנחנו רוצים להשיג בבחירות האלו. ראשות עיר, חברות במועצה או להוביל רשימה ראשונה המתמודדת. יש לתכנן את תקציב הרשתות הבחרתיות כך שהוא יהיה מחולק לניהול רשתות באופן שוטף. כתיבת תוכן רב ככל האפשר לפני שעולים לאוויר תוך שהוא מאושר על ידי המתמודד והמטה שלו ולבסוף ניהול קמפיין ממומן תוך ניצול התקציב באופן מיטבי.

   ההצלחה של המועמד ברשויות המקומיות תהיה דרך טכנולוגיה חדשנית, ניטור קהלים, שיחות חכמות ומוכנות מראש והרבה מאד עבודת שטח שתתורגם לעבודת אינטרנט. על מנת לעשות את זה הכי נכון, כדאי שתעלו מהר לאוויר. מוכנים. היכון, צא. 


 

תוצאת תמונה עבור ברק אובמה רשתות חברתיות

קראו עוד
מפגש נטוורקינג 2012  יום רביעי 29 פברואר 2012

 חברת טלדן מערכות מידע מזמינה אתכם להשתתף במפגש Networking ייחודי של מידענים לקידום הקריירה המקצועית.
מקצועיות =כסף, ככל שהמידענים מקצועיים, מורכבות עבודתם עולה והמחיר משתנה בהתאם. עבודת מידענות מעמיקה מצריכה איסוף מידע ממאגרי מידע בתשלום, עיב
וד מידע ברמה גבוהה, מודלים לתמחור וחשיבה עסקית אחרת. 

במפגש זה אנו נפתח את היוזמה המידענית ואת היכולת של המידענים לשפר באופן אופטימלי את רמת הרווחיות בעבודה, נעמיק את ההיכרות עם מאגרי המידע העסקיים שחברת טלדן מספקת וכמידענים מקצועיים תוכלו להרחיב את השירות המידעני שלכם. 


קראו עוד
מודיעין עסקי הלכה למעשה  יום ראשון 26 יוני 2011

סדנה יישומית בנושא מודיעין עסקי הלכה למעשה בין טכנולוגיה להון אנושי. הסדנה מועברת על ידי שלושה מרצים: אביב הולין, ענת קלומל ויורם עזר.

א. אביב הולין - מהמודיעין המבצעי למודיעין עסקי.

ב. ענת קלומל - מידענות - איסוף מידע מקוון כמנוף לפעילות עסקית רווחית.

ג יורם עזר - פיתוח ותרגול מיומנויות לאיסוף מודיעין הלכה למעשה.

קראו עוד
מודיעין עסקי הלכה למעשה  יום ראשון 26 יוני 2011

סדנת מודיעין עסקי המשלבת בין טכנולוגיה לבין ההון האנושי.  הסדנה מחולקת לשלושה ימים:

א. מהמודיעין המבצעי למודיעין העסקי.

ב מידענות - איסוף מידע מקוון כמנוף לפעילות עסקית רווחית .

ג. פיתוח ותרגול מיומנויות לאיסוף מודיעין הלכה למעשה.

המרצים: יורם עזר, אביב הולין וענת קלומל

קראו עוד
ניטור תוכן ושימושים עסקיים ושיווקיים  יום חמישי 19 מאי 2011

אלעד אמיר, ניטור תוכן ושימושים עסקיים ושיווקיים, הרצאה בכנס מידע 2011, יום עיון "מנהל מדיה חברתית - מקצוע העתיד".

קראו עוד
מגה טרנדס והשפעתם על עסקים  יום חמישי 19 מאי 2011

  Zeev  Efrat, Frost & Sullivan , Top Global Mega Trends To 2020 and Implications to Business, Society and Cultures.

 

קראו עוד
חזי לדר, "המקור האנושי –HUMINT "  יום שלישי 22 מרץ 2011
חזי לדר, (28/02/11) ,"המקור האנושי –HUMINT - השימושים, תפיסת ההפעלה, שיטות ודרכי פעולהמתוך:   אינטליג’נס , הניוזלטר של הפורום הישראלי למודיעין תחרותי (פימ"ת), גליון מס' 9.
קראו עוד
לא משחק ילדים: משחקי מלחמה בעולם העסקים/ ד"ר שי הרשקוביץ  יום שלישי 22 מרץ 2011

ד"ר שי הרשקוביץ, "לא משחק ילדים: משחקי מלחמה בעולם העסקים", כתב עת: אינטליג'נס, גליון מס' 9 מרץ 2011

קראו עוד
ענת קלומל, יחסי הגומלין בין מידענות ומודיעין תחרותי", 31.3.2008  יום חמישי 10 ספטמבר 2009

ענת קלומל,  "יחסי הגומלין בין מידענות ומודיעין תחרותי" , הרצאה במסגרת יום עיון: מודיעין תחרותי – העצמת תרומת המודיעין בתהליך קבלת החלטות עסקית ביום ב'  31.3.2008.  כנס מידע 2008

קראו עוד
אמיל סמילון, מנוע חיפוש הלומד את המשתמש והקהילה כמענה לאלגוריתם אנושי, 2009  יום ראשון 31 מאי 2009

אמיל אסמילון, Collarity - מנוע חיפוש הלומד את המשתמש והקהילה כמענה לאלגוריתם אנושי, הרצאה ביום עיון: "טכניקות לאיסוף מידע - בין טכנולוגיה למתודולוגיה, יום ד' , 06.05.09

קראו עוד
יאיר פרוימוביץ, מתודולוגיה לאיסוף מידע מנקודת מבט של איש מודיעין, כנס מידע 2009  יום חמישי 21 מאי 2009

יאיר פרוימוביץ, "מתודולוגיה לאיסוף ידע מנקודת מבט של איש מודיעין", הרצאה ביום עיון "טכניקות לאיסוף מידע - בין טכנולוגיה למתודולוגיה". כנס מידע 2009, 06/05/09,

קראו עוד
רחל כפרי, בין חפשן למידען, כנס 2009  יום חמישי 07 מאי 2009

 

קראו עוד
עדי קרדונצ'יק, הראיון המסייע - למי? , כנס 20009  יום חמישי 07 מאי 2009

 

קראו עוד
הרצאה של ענת קלומל, "חקר מקרה: החוליה המידענית בשרשרת הפיתוח של מאגרי מידע במגזר הביטוח והפנסיה"  יום שני 04 מאי 2009

יום העיון: "מה שרואים לא רואים משם": מגמות וחקר מקרים בתחומי המידענות,ניהול התוכן ומרכזי המידע". בכנס מידע 2009 , ביום ב', 04.05.09

חקר מקרה: החוליה המידענית בשרשרת הפיתוח של מאגרי מידע במגזר הביטוח והפנסיה.
 
 
ההרצאה תסקור את עבודת המידענות בתהליך פיתוח פורטל חדשות ומאגר מידע מקצועי עבור מגזר הביטוח והפנסיה. ממוחיותם של המידענים בתחום המידע, בהתפתחות רשת האינטרנט, ההיכרות המעמיקה עם סוגי מאגרי מידע בתחומי ידע שונים, כלי אחזור, ארגון מידע והבנת דפוסי משתמשי המידע מעניקים למידענים יתרון מקצועי בהקמת אתרי אינטרנט (פורטלים, אינטראנט ועוד). בהרצאה זו יוצג תהליך פיתוח פורטל החדשות והמידע המקצועי עדיף בתחום הביטוח, פנסיה ופיננסים, המיועד לאנשי מקצוע במגזר זה וכן לצרכנים פרטיים.
 
קראו עוד
הרצאה של ענת קלומל, "חקר מקרה: החוליה המידענית בשרשרת הפיתוח של מאגרי מידע במגזר הביטוח והפנסיה"  יום שני 04 מאי 2009

יום העיון: "מה שרואים לא רואים משם": מגמות וחקר מקרים בתחומי המידענות,ניהול התוכן ומרכזי המידע". בכנס מידע 2009 , ביום ב', 04.05.09

חקר מקרה: החוליה המידענית בשרשרת הפיתוח של מאגרי מידע במגזר הביטוח והפנסיה.
 
 
ההרצאה תסקור את עבודת המידענות בתהליך פיתוח פורטל חדשות ומאגר מידע מקצועי עבור מגזר הביטוח והפנסיה. ממוחיותם של המידענים בתחום המידע, בהתפתחות רשת האינטרנט, ההיכרות המעמיקה עם סוגי מאגרי מידע בתחומי ידע שונים, כלי אחזור, ארגון מידע והבנת דפוסי משתמשי המידע מעניקים למידענים יתרון מקצועי בהקמת אתרי אינטרנט (פורטלים, אינטראנט ועוד). בהרצאה זו יוצג תהליך פיתוח פורטל החדשות והמידע המקצועי עדיף בתחום הביטוח, פנסיה ופיננסים, המיועד לאנשי מקצוע במגזר זה וכן לצרכנים פרטיים.
 
קראו עוד
הרצאה ענת קלומל : חקר מקרה: החוליה המידענית בשרשרת הפיתוח של מאגרי מידע במגזר הביטוח והפנסיה.  יום שני 04 מאי 2009

הרצאה של ענת קלומל, "חקר מקרה: החוליה המידענית בשרשרת הפיתוח של מאגרי מידע במגזר הביטוח והפנסיה", ביום העיון "מה שרואים מכאן לא רואים משם", מגמות וחקר מקרים בתחומי המידענות, ניהול התוכן ומרכזי המידע.

ההרצאה תסקור את עבודת המידענות בתהליך פיתוח פורטל חדשות ומאגר מידע מקצועי עבור מגזר הביטוח והפנסיה. ממוחיותם של המידענים בתחום המידע, בהתפתחות רשת האינטרנט, ההיכרות המעמיקה עם סוגי מאגרי מידע בתחומי ידע שונים, כלי אחזור, ארגון מידע והבנת דפוסי משתמשי המידע מעניקים למידענים יתרון מקצועי בהקמת אתרי אינטרנט (פורטלים, אינטראנט ועוד). בהרצאה זו יוצג תהליך פיתוח פורטל החדשות והמידע המקצועי עדיף בתחום הביטוח, פנסיה ופיננסים, המיועד לאנשי מקצוע במגזר זה וכן לצרכנים פרטיים.

 
קראו עוד
יום העיון: "טכניקות לחיפוש מידע - בין טכנולוגיה למתודולוגיה"  יום שלישי 07 אפריל 2009

יום העיון יתקיים במסגרת כנס מידע 2009 במלון הילטון בתאריך ה - 6 למאי 2009 . יו"ר ענת קלומל

המושבים ביום העיון:

מושב א' - דטרמיניזם טכנולוגי? - הדור הבא של מנועי החיפוש

מושב ב' - היבטים קוגניטיביים באיסוף מידע.

מושב ג' - ממידע לידע - המתודולוגיה.

 

קראו עוד
קלומל ענת. "הממשק בין המידענות, המחקר באקדמיה ובעסקים". כנס מידע 2008. 2.4.2008.  יום ראשון 15 פברואר 2009

 ההרצאה על ידי ענת קלומל התקיימה במסגרת יום העיון: "לקוח או לקוח שבוי? - הספרייה וצרכי המשתמש בעידן web 2.0"

יום העיון אורגן על ידי ספריית אוניברסיטת חיפה בכנס מידע 2008.

קראו עוד
קלומל ענת. "ענני תגיות" - רלוונטיות התיוג באתרי עיתונות ואתרים שיתופיים" . כנס מידע 2008. 02.04.07. י  יום שישי 13 פברואר 2009
התגיות הפכו להיות פופלריות ביישומי web 2.0 . הגולשים מעלים תמונות, קטעי וידיאו, פוסטים של בלוגים ומתייגים בתגיות, אך רבים מהגולשים אינם מתייגים באופן הרלוונטי לתוכן המידע וכתוצאה מכך התגיות אינן מייצגות את התכנים וגורמות לאי רלוונטיות של תוצאות אחזור המידע. לעיתים התיוג המוטעה נובע מחוסר הבנה של מטרות התיוג, אך לעיתים התיוג מיועד לצרכי שיווק ומכוון להטעות.  תופעת "ענני התגיות" היא מעניינת ומרתקת כאספקלריה לשימושי מילים ומונחים אבל לא כתגיות המייצגות תכנים.
 
המרצה: ענת קלומל
קראו עוד
הסגל, אלון. ניתוח תגים בטכנולוגיית PSS. כנס מידע 2008. 02.04.2008  יום שני 13 אוקטובר 2008
קראו עוד
פרבר, מרים. צרכי המחפש וכלי אחזור מידע מקוונים. כנס מידע 2008. 02.04.2008  יום שני 13 אוקטובר 2008
קראו עוד
אהרוני, יפה. יעילות האחזור בשפה חופשית מכותרים ובשפה מבוקרת והקשר לתגיות. כנס מידע 2008. 02.04.2008  יום שני 13 אוקטובר 2008
קראו עוד
לנגרמן, שושנה. המפתוח - פנים רבות לו, כנס מידע 2008, 02.04.2008  יום שני 13 אוקטובר 2008
קראו עוד
ענת קלומל. "תזאורוסים ותגיות - מבוקר וחופשי". כנס מידע 2008. 02.04.08  יום שישי 13 פברואר 2009

 

מרצה: ענת קלומל, יו"ר יום העיון "אחזור מידע בעידן web2.0 - ,תזאורוסים מול תגיות".

תזאורוסים, תגיות, Metadata, אונטולוגיות וטקסונומיות הם אבני הבניין של הרשת הסמנטית. הפיכת המידע לנגיש למשתמש ורלוונטי עבור המחפש הינם האתגר של אחזור המידע בעידן Web 2.0.

תזאורוס הינו היררכיה של מונחים תוך הגדרת הקשר ביניהם, ענני תגיות מהווים תצוגה ויזואלית של התגים בשימוש האתר.

יום העיון התמקד בהבדל בין קיטלוג מבוקר מבוסס תזאורוסים לבין תיוג חופשי אד-הוק מבוסס תגיות ברשתות חברתיות (Social Tagging Systems) ללא תהליך הרשאה ובקרה.

קראו עוד
לין דבי. "תזאורוס רב לשוני לניהול מידע מתקדם". כנס מידע 2008. 02.04.08  יום שישי 13 פברואר 2009

המרצה: דבי לין מחברת אידאה מערכות מידע

קראו עוד
ד"ר חנני אורי. "המעבר מטקסונומיה לאונתולוגיה וההבטחה של עידן ה- web 3.0" . כנס מידע 2008. 02.04.08  יום שישי 13 פברואר 2009

המרצה:

ד"ר אורי חנני, יועץ מערכות מידע וידע
קראו עוד
קלומל ענת, "יישומים עסקיים של שיתוף ידע". כנס מידע 2008. 30.03.08  שבת 14 פברואר 2009

ההרצאה הוצגה על ידי ענת קלומל ביום העיון "שיתוף מידע ב - web - תן וקח ותזהר!

לקראת הרצאה זו פורסמה כתבה במוסף "עוצמת המידע" , עיתון הארץ בתאריך 24.3.08 על ידי ענת קלומל, "ניצול תשתית הווב 2.0 למינוף יישומים עסקיים".

קראו עוד
קלומל ענת. "ניצול תשתיות הווב 2.0 למינוף יישומים עסקיים". מוסף "עוצמת המידע" . הארץ. 24.03.08  שבת 14 פברואר 2009

הכתבה "ניצול תשתית הווב 2.0 למינוף יישומים עסקיים" בוחנת אפשרויות הפצת מידע בעידן הווב 2.0 , חוכמת ההמונים - האמנם? , התמורה, כיכר השוק - רשת האינטרנט, לוח מודעות ציבורי מקוון, מודיעין תחרותי בסגנון הקוד הפתוח ותחרות חדשה בעידן הווב 2.0.

 האינטרנט משנה את דפוסי התחרות בין חברות, יוצר הזדמנויות חדשות ומשפיע על תפיסת ניהול העסקים המסורתי. האתגר כיום הוא בבניית השימושים העסקיים של היישומים השיתופיים והחברתיים ברשת - הפצה, יצירה ודליית מידע.

 

 

קראו עוד
עושים בית ספר לעסקים  יום רביעי 12 ספטמבר 2007
קראו עוד
Interaction in Distance learning Coursese  יום ראשון 01 אפריל 2007
קראו עוד
שאול, ירון. השוואת איכות תוצאות מנועי חיפוש.  יום ראשון 01 אפריל 2007
קראו עוד
מזל או שכל, מה דרוש לעסק רווחי יותר מזל או שכל?  יום חמישי 19 אוקטובר 2006

מאת: שאול שמש. עכבר חיילים. גיליון 45. ספטמבר –אוקטובר. 2006.

מרבית הצעירים מצפים לשמוע, ומנסים לשכנע, כי למזל יש תפקיד דומיננטי בהצלחה בעולם העסקים. ללמוד להכין תחזית רווח והפסד ותזרים מזומנים, שעתיים של לימוד יותירו את האחריות להכנסות ולהוצאות אצלכם, ולא אצל רואה החשבון, הכלכלן או אבא שלכם (בין אם הוא אבא עשיר או אבא עני).

קראו עוד
מתי יזמים צריכים לפנות למידענים?  יום ראשון 04 יוני 2006
קראו עוד
האם השתמשת בשירותי מידענות חיצוניים בהקמה ופיתוח העסק ? שירותי מידענות עבור עסקים קטנים ובינוניים.  יום ראשון 04 יוני 2006

מאת: ענת קלומל,  אתר "הרשות לעסקים קטנים ובינוניים".  מרץ 2005

לשימוש בשירותי מידענות מקצועיים חיצוניים ישנו ערך מוסף בכמות ואיכות המידע הנדלים מהאינטרנט לצרכי ייזום פרוייקטים, הקמת עסק ופיתוח עסקי. שלב קריטי בהכנת תוכנית עסקית הוא איסוף ועיבוד המידע. על מנת שעסק יצליח עליו להשיג מידע רב בכל הנושאים הקשורים אליו, כגון הסביבה העסקית, המתחרים, השותפים הפוטנציאלים, השוק והלקוחות. אנשי מקצוע רבים אינם ממצים את השלב הקריטי הזה. לשימוש בשירותי מידענות מקצועיים חיצוניים ישנו ערך מוסף בכמות ואיכות המידע הנדלים מהאינטרנט לצרכי ייזום פרוייקטים, הקמת עסק ופיתוח עסקי.

במאמר זה תובהר חשיבות השימוש במידע להצלחה בעסקים ויוצגו צרכי המידע של שוק העסקים הקטנים והבינוניים.

קראו עוד
נאום נציגת הבוגרים (ענת קלומל) בטקס הענקת תארי מוסמך ובוגר האוניברסיטה לבוגרי המחלקה ללימודי מידע.  יום ראשון 04 יוני 2006

מאת: ענת קלומל  תאריך: 22.06.2005

בעידן המידע, למקצוע המידענות חשיבות מרובה, לכן ללימוד מדע המידע יש מקום של כבוד באקדמיה.

"מהפכת המידע" מאפשרת את זמינות המידע, אך עם זאת גובר הקושי בהשגת מידע מתאים ואיכותי. ההתמודדות היא עם בעיית "רווית המידע" ולא עם בעיית חוסר במידע כפי שהיה בעבר.

התפתחות המחקר במדעי המידע במדינת ישראל והתפתחות מקצוע הספרנות -המידענות שלובים זה בזה והם יאפשרו לנו לכוון את מהפכת המידע ולהיות המצפן של המידע.

קראו עוד
מודיעין עסקי ככלי מסודר לקבלת החלטות  יום ראשון 04 יוני 2006
קראו עוד
מיומנויות העתיד - המדריך למאה ה-21  יום ראשון 04 יוני 2006

מאת: עידן, אשר. המדריך למאה ה- 21, תל-אביב: דיונון. אוניברסיטת תל-אביב. 2001.

ישנן מיומנויות יסוד שתפקידן להקל על ההגירה מהמנטליות התעשייתית-ביוקרטית למידעית-יזמית. מדובר בכללי משחק חדשים שלא נלמדים בבית הספר או באוניברסיטה, וכללי המשחק המוכרים לא תמיד יעילים למצב החדש.

אחד מכללי המשחק המרכזיים של העולם הישן הוא ההכוונה שקיבלנו לאורך הדרך. במהפכת המידע נראה לנו שנקלענו לאוקיינוס חדש של אפשרויות עצומות. כך מרגישים במעבר מתרבות הספר המסודרת והמוגבלת, לתרבות האינטרנט חסרת הגבולות והסדר מהסוג המוכר.

מהן קריירות העתיד?

רוב הקריירות של השנים הקרובות יהיו של עובדי מידע. אלו משתמשים בעיקר בראש ולא בידיים, עובדים מול סמלים מופשטים כמו מאמר, שרטוט, נוסחה או קטע ווידיאו, ולא מול מוצרים מוחשיים כמו עגבנייה או מכונה, ומשתמשים בטכנולוגיות של מחשוב ותקשורת באופן אינטנסיבי.

קראו עוד
הפתעה במערכת צבאית ובמערכת דיפלומטית: הדומה והשונה - תקציר עבודת תיזה.  יום ראשון 04 יוני 2006
ענת קלומל, הפתעה במערכת צבאית ובמערכת דיפלומטית : הדומה והשונה : מקרה מדגים: הפתעה צבאית - הפתעת מלחמת יום הכיפורים ב-1973, והפתעה דיפלומטית - יוזמת השלום של נשיא מצרים אנואר סאדאת ב-1977 .  תל-אביב: אוניברסיטת תל-אביב. 2002.

העבודה נכתבה בנחיית ד"ר שמעון נוה במסגרת התוכנית ללימודי ביטחון בפקולטה למדעי החברה באוניבסיטת תל-אביב.

קראו עוד
העצמת הפרט - המידע כמשאב להעצמת הפרט והמידען כמעצים  יום ראשון 04 יוני 2006

מאת: ענת קלומל. תקציר קורס: "העצמת הפרט" בהנחיית ד"ר נירה שלום במסגרת החוג ללימודי מידע באוניברסיטת בר-אילן.  סמסטר ב' 2004.

המושג העצמת הפרט מהווה מושג מרכזי בעבודתו של המידען כנותן שירות לפרטים ולקהילות. המושג של העצמת הפרט ביסס לעצמו אחיזה בשיח הפוליטי והחברתי בארץ ובעולם. מושג זה מתייחס למושגים "עוצמה" (Power) ו"העצמה" (Empowerment) ו"המידע" כמשאב בהעצמה פרטנית ובהעצמה קהילתית.

תהליך העצמה מבטא מעבר ממצב של חוסר אונים למצב של שליטה יחסית בחיים, בגורל ובסביבה. מעבר זה יכול להתבטא בשיפור תחושת היכולת לשלוט ובשיפור היכולות הממשיות להפעיל שליטה.

בתהליך העצמה צריך לגרום לפרט המועצם להבין את בעיתו ולהביאו למודעות לגבי החלופות במציאת פתרון. כלומר, לאדם ניתנת אפשרות בחירה בין החלופות של הפתרון. קיומה של אפשרות בחירה בין חלופות הוא אפוא גורם מרכזי לתחושה של שליטה ועוצמה.  תפקיד המעצים היא להציג את המידע שיאפשר את קבלת ההחלטה הטובה ביותר.

העצמה פרטנית מתוארת כתהליך של שינוי אישי שבאמצעותו מפתח הפרט מודעות ביקורתית על מצבו הפרטי ולגורמים בסביבתו המשפיעים עליו. מתחזקת אצלו האמונה ביכולתו העצמית. חל שיפור ממשי ביכולתו להשיג תוצאות וגוברת מחויבותו לתהליך העשייה.

העצמה קהילתית מתייחסת לתהליך של שינוי חברתי שבמסגרתו מתארגנת קבוצה של פרטים על מנת להשיג יותר שליטה בחייהם או בנושאים החשובים להם. תהליכים אלה מפתחים בקרב הקבוצה תחושות של אחריות הדדית ומחויבות כמו כן גם מתפתחות אצלם הן כפרטים והן כקבוצה יכולות ומיומנויות המסייעים להם להשפיע על חייהם ועל סביבתם.

פרקטיקה מקצועית מעצימה הינה התערבות המכוונת לעידוד תהליכי העצמה פרטניים וקהילתיים והיא מונחית על ידי העקרונות הכלליים הבאים: העצמה כמרכיב קבוע בכל תהליך התערבות, הימנעות משימוש באמצעי דיכוי והשפלה, עידוד ביטויים של אוטונומיה,  התנסות בקבלת עזרה כחלק ממתן עזרה, הכרה בזמניות ובמיגבלות ההתערבות, ההתייחסות במקביל הן לקולקטיב והן לפרטים.

להרחבה: מודל להעצמת הפרט, המתבסס על השיעורים בקורס "העצמת הפרט" בהנחיית ד"ר נירה שלום במסגרת החוג ללימודי מידע באוניברסיטת בר-אילן.

מומלץ מאוד ומעניין!!!

קראו עוד
מערכת החינוך מצמצמת או מרחיבה את הפער הדיגיטלי?  יום ראשון 04 יוני 2006

מתוך: דשן, מור. "מערכת החינוך - מצמצמת או מרחיבה את הפער הדיגיטלי?". Information Week. גיליון 1089. 01.03.2004. עמ' 40).

קראו עוד
הדף הקודם | הדף הבא