רוצה לדעת יותר?
בר אוריין ברשתות החברתיות     

 

    Share/Save/Bookmark
  ד"ר ענת קלומל-צוייג מידענית וחברת מועצת העיר כפר סבא

כחברת מועצת העיר מטעם סיעת תפו"ח (תרבות, פיתוח והעיקר חינוך) אני מקדמת את השקיפות, הנגשת המידע והפיכת העיר לעיר חכמה.

עד שנת 2030, צפויה האוכלוסייה בערי העולם לגדול מ- 3.3 מיליארד לכ -5 מיליארד בני אדם. בישראל חיים כיום כמעט 6 מיליון תושבים בישובים עירוניים. על מנת להמשיך לשרת ולשפר את רמת החיים של האוכלוסייה ההולכת וגדלה יש צורך בקידום הקיימות במרחב האורבני  - או, במינוח המקובל - פיתוח ערים חכמות. 

עיר חכמה שואפת לניצול אופטימאלי ובר-קיימא של כלל המשאבים, תוך שימת דגש על השירות לאזרח, ע"י שמירת איזון הולם בין עלויות חברתיות, סביבתיות וכלכליות.

כדי להגיע לעיר חכמה צריך לשנות תפיסות ניהול ברשויות מקומיות ולשנות את הגישה לתושבים ולראותם כשותפים בתהליך יצירת העיר החכמה. 

הערכים המרכזיים: שיתוף, שקיפות, הנגשת מידע, יצירת יחסים וניהול היחסים עם התושב, שאיבת מידע מהתושבים, ובתמורה לספק להם שירותים הרבה יותר איכותיים ומותאמים., קשר בין המערכות השונות ויצירת ביג דאטה אותו מנתחים וכל הזמן מיצרים תובנות חדשות לגבי פיתוח העיר. 

שימוש בחוכמת ההמונים כדי לקדם את העיר: 

הדוגמה מהעיר ירושלים אשר השתמשה בשוק החיזוי כדי לאתר תובנות מאירות עיניים שיסייעו להפוך לשחקנית חזקה יותר בתחרות המתנהלת בין הרשויות המקומיות , הנלחמות על קליטת העולים החדשים. 

לישראל עולים בכל שנה כעשרים אלף איש, מהם מגיעים כ - 2800 לעיר ירושלים. מנהל רשות הקליטה והעלייה בעיריית ירושלים מספר  פיני גלינקביץ,  "על אף שהרבה מאוד דברים אנחנו יודעים באינטואיציה, הרגשנו שחסר לנו מידע. שמענו על שוק החיזוי ונדלקנו על הרעיון".

שוק החיזוי כלל כ-130 עולים ואנשי מקצוע כמו עובדי העירייה והסוכנות, ונערך בארבע שפות כדי לקבל תשובות אמינות לשאלות מורכבות. "שאלנו את העולים למה הם בחרו לעלות לירושלים ונתנו להם מספר סיבות כמו אידיאולוגיה, חינוך, עבודה, לחץ חברתי ועוד", מספר גלניקוביץ. "הם היו צריכים לבחור את הסיבות ולתת משקל לכל סיבה, וכך יכולתי לעשות שקלול טוב יותר של המידע". עיריית הצליחה על ידי שימוש בשוק החיזוי לשפר את השירותים עבור העולים החדשים. 

קישור לדף אוהדים: עיר חכמה בישראל    קישור לפורטל המידע: עיר חכמה בישראל  

ד"ר ענת קלומל- צוייג מייעצת בפיתוח ערים חכמות ברשויות המקומיות, ניהול פרויקטים הכוללים שיתוף הציבור וכלים מתקדמים בטכנולוגיות מידע.

הייעוץ מבוסס על פיתוח מודל "רשויות מקומיות מורכבות מסתגלות" שמאשר ניתוח ופיתוח עיר חכמה על פי חשיבה מערכתית מותאמת לשינויים בסביבה החיצונית של הרשות המקומית. 

ליצירת קשר:  טל' 0524425568


  ממשל זמין - העצמת האזרח והתושב
במסגרת שבוע המידע בישראל כיו"ר ימי עיון אני משלבת הרצאות העוסקות בממשל זמין.

בתמונה זו השר לשעבר מיכאל איתן, שמונה לראש צוות ההיגוי של ממשל זמין בשנת 2010. 


הרחב          למתן הערות ותגובות נא צרו קשר. הקישו על סימן ה + מימין.
  ד"ר ענת קלומל-צוייג למען עיר חכמה
  מדד שקיפות בשלטון המקומי